Miközben Libanon és Kína diplomáciai kapcsolataik fennállásának 50. évfordulóját ünnepli, egy libanoni férfi, Edmond Ibrahim és kínai felesége, Zhao Ying 20. házassági évfordulóját tartja.
Az 1990-es évek elején Edmond a természetes gyógymódok iránti érdeklődésétől vezérelve Kínába ment, ahol lehetőséget kapott a kínai nyelv és a kínai orvoslás elsajátítására.
„A több ezer éves múltra visszatekintő kínai orvoslás egy olyan orvosi rendszer, amely a buddhizmus, a taoizmus és a konfucianizmus filozófiai keverékét testesíti meg” – mondta Edmond a Xinhua-nak.
A pár úgy véli, hogy az egymás kultúrájának megismerése iránti szenvedélyük nagyban hozzájárult személyiségük fejlődéséhez.
„Edmond segít abban, hogy még jobban megértsem a kultúrámat” – mondta Zhao a Xinhua-nak, hozzátéve, hogy férje valódi családi értékei elmélyítették Libanonhoz való kötődését. „A családi és személyes kapcsolatokat Kínában és Libanonban egyaránt nagyra értékelik” – fűzte hozzá Zhao.
„A kínai orvoslás nem könnyű szak, nagy erőfeszítéseket igényel tanulása, de Edmond sikeresen elsajátította. Úgy gondolom, ez annak köszönhető, hogy a libanoniak alaposan megfigyelik a világot és magukba szívják a különböző kultúrák értékes elemeit” – tette hozzá a büszke feleség.
Zhao nagyra értékeli a libanoniakat, akik különféle fájdalmas válságokat éltek át, de mindig meg tudtak erősödni.
Edmond viszont rácsodálkozik a kínaiak földjükhöz való erős kötődésére.
„Lenyűgözött Kína kormányzásának átláthatósága és a kormány erős irányítása. Úgy gondolom, hogy akkor tehetjük jobbá és könnyebbé a dolgokat, ha egység van és az emberek szeme előtt ugyanaz a cél lebeg. Ezért Kína, a világ legnagyobb népességű országa minden tekintetben elismerést érdemel” – mondta.
Hosszú libanoni tartózkodása alatt Zhao a kétoldalú kapcsolatok fejlődését tapasztalta. A két ország közötti kulturális kapcsolatok elmélyítésének érdekében 2008-ban megalapította a Kínai Arab Szövetséget, amelynek segítségével Libanont népszerűsíti a kínai turisták körében.
Az évek során Zhao több cikket is publikált a kínai médiában, és sokat tett azért, hogy Libanon népszerű célpont legyen a kínai utazók közében.
A bejrúti kikötőben történt robbanás után a házaspár jótékonysági akciót szervezett, pénzt gyűjtöttek a kínai közösségtől, és élelmiszereket osztottak szét rászoruló libanoni családok körében.
Kína készen áll arra, hogy támogassa Libanont az infrastruktúra-újjáépítésben és a megújuló energiaforrások kiépítésében – mondta Edmond.
„A feleségemmel mindig készek állunk segíteni mindenkinek, aki hisz a két ország közötti hosszú távú barátságban” – tette hozzá.