Az egész világ profitálhat a Peru és Kína közötti együttműködésből

A Belt and Road (BRI-Egy Övezet Egy Út) program keretein belül megvalósuló gyakorlati együttműködésről szóló éves találkozót tartottak pénteken Peru fővárosában.

Az eseményt a Xinhua hírügynökség Kínai Gazdasági Információs Szolgálata, a perui Andina hírügynökség és a China Southern Power Grid Co., Ltd. közösen szervezte. A résztvevők mélyreható megbeszélést folytattak a BRI keretén belüli kétoldalú együttműködésről és a jövőbeli lehetőségekről.

Peru az egyik első latin-amerikai ország, amely diplomáciai kapcsolatokat és átfogó stratégiai partnerséget alakított ki a Kínai Népköztársasággal. Emellett az első olyan latin-amerikai ország, amely szabadkereskedelmi megállapodáscsomagot írt alá Kínával.

A BRI-együttműködés 2019-es aláírása óta a két ország kapcsolata egyre szorosabbá vált a gazdaság, a kereskedelem, a pénzügyek és a kultúra területén is. Ez nem csak Peru és Kína, de az egész latin-amerikai régió gazdaságára pozitív hatást gyakorolt.

Az együttműködésnek köszönhetően a perui áfonya, szőlő, avokádó és más mezőgazdasági termékek mellett a perui alpaka figurák is óriási népszerűségnek örvendenek Kínában. Az ország 10 egymást követő évben volt Peru legjelentősebb kereskedelmi partnere és legnagyobb exportpiaca.

Kína és Peru egyaránt gazdag történelmi múlttal és kulturális hagyományokkal rendelkezik, és a két ország népét – bár több ezer kilométer választja el őket egymástól – összekötik a hasonló eszmék és a barátság.

Peru egyike azon latin-amerikai országoknak, ahová először érkeztek és telepedtek le nagy számban kínai bevándorlók. Az elmúlt években a két ország közötti kulturális csereprogramoknak köszönhetően egyre több kínai turista látogat Peruba. Idén májusban a perui kongresszus február 1-jét a „Peru-Kína testvériség napjává” nyilvánította.

A két ország közötti BRI-együttműködés a magas színvonalú fejlődés új szakaszába lépett, ami új lendületet ad Kína és az egész Latin-Amerikai régió országainak közös modernizációs erőfeszítéseihez.

Az együttműködés egyik fontos mérföldköve a Chancay kikötő projekt. Ez lesz ugyanis az első olyan kikötő Dél-Amerika csendes-óceáni partvidékén, amely a legnagyobb teherhajók fogadására is alkalmas, így a Peruból Kínába irányuló nyersanyagszállítás időtartama jelentősen lerövidül.

A projekt, melynek célja a kereskedelem fellendítése és a fejlődés elősegítése 1300 közvetlen és mintegy 8000 közvetett munkahelyet teremtett a helyiek számára. Az építkezések befejezésével a kikötő Latin-Amerikát és Ázsiát összekötő új tengeri csomóponttá válik.

Mindkét ország bizakodóan tekint a BRI együttműködés keretin belül kínálkozó lehetőségekre, amelyek nemcsak Kína és Peru, de a latin-amerikai régió és az egész világ fejlődéséhez hozzájárulnak.


Belt and Road Portal

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük