A Vámügyi Főigazgatóság (GAC) által közzétett adatok szerint Kína külkereskedelme 2025 első két hónapjában szilárd teljesítményt, strukturális javulást és a külső kihívásokkal szembeni ellenálló képességet mutatott. A teljes áruforgalom értéke elérte a 6,54 billió jüant (mintegy 912,07 milliárd amerikai dollár), ami mérsékelt, 1,2%-os csökkenést jelent a tavalyi évhez képest.
Lyu Daliang, a GAC statisztikai és elemzési osztályának igazgatója kiemelte, hogy Kína külkereskedelme 2025 január-februárjában „általánosságban stabil” maradt, köszönhetően a különböző régiók és intézmények aktív erőfeszítéseinek, amelyek sikeresen mérsékelték a külső környezetből eredő negatív hatásokat.
Az összehasonlíthatatlan tényezők hatásának kizárása után Kína teljes importja és exportja 1,7%-kal nőtt 2025 első két hónapjában előző év azonos időszakához képest, ami teljes mértékben szemlélteti a kínai külkereskedelem fejlődésének rugalmasságát. Az export 3,4%-kal 3,88 billió jüanra nőtt, míg az import 7,3%-kal 2,66 billió jüanra csökkent.
Kína exportja strukturális javulást mutatott az év első két hónapjában. A teljes export 60%-át kitevő mechanikai és elektromos termékek kivitele 5,4%-kal 2,33 billió jüanra emelkedett. A hazai feldolgozóipar javuló termelése és kereslete hozzájárult a kapcsolódó termékek behozatalának növekedéséhez.
Lyu azt is megjegyezte, hogy a Tavaszi Fesztivál utáni munka és termelés újraindulását követően a beszerzési menedzserindex (PMI) februárban visszatért a bővülési zónába. Az olyan ágazatokban, mint az általános berendezések és az elektromos gépek és készülékek, mind a termelés, mind a kereslet jelentősen felgyorsult, ami fellendítette a kapcsolódó termékek behozatalát.
Az adatokból az is kiderült, hogy a kínai magánvállalkozások innovációs képességei továbbra is erősödnek. Az első két hónapban a magánszféra árukereskedelmének összértéke 3,69 billió jüan volt, ami 2%-kal több, mint egy évvel korábban. Ez Kína teljes külkereskedelmi értékének 56,4%-át tette ki ebben az időszakban. A csúcstechnológiai termékek magánvállalkozások általi importja és exportja elérte a 624 milliárd jüant.
Az idei év első két hónapjában az ASEAN továbbra is Kína legnagyobb kereskedelmi partnere volt. Ebben az időszakban a Kína és az ASEAN-országok közötti kereskedelem elérte az 1,03 billió jüant, ami az ország teljes kereskedelmi értékének 15,8%-át teszi ki.
Összességében Kína külkereskedelmi teljesítménye 2025 első két hónapjában azt tükrözi, hogy az ország stabil és ellenálló a külső kihívásokkal szemben. A felmerülő nehézségek ellenére az ország megmutatta alkalmazkodási és növekedési képességét, ami ígéretes jel a jövőbeli gazdasági fejlődés szempontjából.