Egyre hangsúlyosabb Kína szerepe a humanoid robotika területén

Új „harcművészeti bajnok” bukkant fel a robotika világában. A  Unitree Robotics egy videót tett közzé, amelyen a cég Unitree G1 nevű robotja kifinomult kung-fu mozdulatokat végez, ütéseket hajt végre, és 720 fokos fordulatot tesz a levegőben.

Az Unitree a robot gördülékeny mozgását olyan algoritmusok folyamatos fejlesztésének tulajdonítja, amelyek lehetővé teszik, hogy a robotok minden mozdulatot egy pillanat alatt megtanuljanak. Huang Jiawei, a vállalat marketingigazgatója hangsúlyozza, hogy az Unitree gyors fejlődése annak köszönhető, hogy nagy hangsúlyt fektet a független kutatásra és fejlesztésre. „Termékeink – legyenek azok négylábú vagy humanoid robotok – egyre fejlettebbek és folyamatosan újra és újra meglepik az embereket” – teszi hozzá. A vállalat a 2025-ös kínai „Tavaszi Gálán”, az ország egyik legnépszerűbb televíziós eseményén vált ismertté. A gálán a cég 16 humanoid robotja táncolt együtt hivatásos táncosokkal.

A Csöcsiang tartományban található Hangcsou a robotikai fejlesztésekkel foglalkozó kínai városok élvonalába tartozik. 2017-ben ez volt az első tartomány, amely „robot plusz” néven cselekvési tervet indított, felgyorsítva az ágazatban a beruházásokat és a szakpolitikai támogatásokat. Hangcsou emellett egyre fontosabb technológiai központtá válik, több mint 200 robotikai vállalattal.

Kínában a humanoid robotok számára külön ipari klaszterek alakulnak ki. A Jangce-folyó, valamint a Gyöngy-folyó deltájának régiói kihasználva a gépiparban és az elektronikai iparban elért eredményeiket, a humanoid robotikai ágazat kulcsfontosságú központjaivá váltak.

A humanoid robotok globális piaca gyors növekedésnek indult, és a Citi elemzői szerint 2050-re eléri a 7 billió dollárt. Kína, mint a robotipar kulcsszereplője, várhatóan jelentős piaci részesedést fog szerezni az iparágban. Az előrejelzések szerint a század közepére a kínai humanoid robotok piaca 6 billió jüan (kb. 836,87 milliárd dollár) értékű lehet, és a becslések szerint ekkora 59 millió darab robot lesz használatban.

A kutatási adatok és a kormányzati jelentések megerősítik ezt a tendenciát. A Morgan Stanley „The Humanoid 100: Mapping the Humanoid Robot Value Chain” című tanulmánya szerint a humanoid robotokkal foglalkozó vállalatok 56%-a Kínában található. 2024 végére a kínai intelligens robotiparban működő vállalkozások száma elérte a 451 700-at, 6,44 billió jüan össztőkével, ami 206,73%-os növekedést jelent 2020 végéhez képest.

A kínai kormány nagy hangsúlyt fektet az olyan iparágak támogatására, mint a mesterséges intelligencia és a humanoid robotika. Tavaly hét minisztérium, köztük az Ipari és Információs Technológiai Minisztérium, iránymutatásokat adott ki ezek fejlesztésének előmozdítására. Az iránymutatások előírják a vezető termékek fejlesztését, az alkalmazási forgatókönyvek gazdagítását és az ipari támogató rendszerek optimalizálását a jövő iparágai számára, különösen hat kulcsfontosságú területen: a gyártás, az információ, az anyagok, az energia, az űr és az egészségügy területén.

„A humanoid robotok jelentik a robotika csúcsát” – mondja Xiong Rong, a Zhejiang Humanoid Robot Innovation Center igazgatója. A humanoid robotok a mechanika, az elektrotechnika, az anyagtudomány, az érzékelő technológiák és a számítástechnika ötvözésével próbálnak olyan funkcionalitást elérni, amely minél inkább hasonlít az emberi képességekhez. Széles körben a robotika csúcsát képviselik, és fontos mutatói egy ország technológiai fejlődésének.

Xiong hozzátette, hogy a jövőben humanoid robotok helyettesíthetik az embert a veszélyes, ismétlődő vagy unalmas feladatok elvégzésében, segítve ezzel a munkaerőhiány kezelését. Mindez véleménye szerint a gazdasági és társadalmi fejlődés átalakításának lehetőségét rejti magában.

A robotipar gyors fejlődése ellenére a szakértők figyelmeztetnek, hogy számos akadály áll még a robotok szélesebb körben történő alkalmazása előtt. Az ápolásra használt robotok esetében például a biztonság, az etika és a társadalmi elfogadottság kérdései továbbra is ellentmondásosak.

„A mesterséges intelligencia alapelméletében elért áttörések kulcsfontosságúak a tömeges elfogadáshoz” – hangsúlyozza Qiu Jiefan, a Zhejiang University of Technology docense, aki a fizika, az anyagtudomány és a matematika területén végzett alapkutatások támogatásának megerősítését szorgalmazza a humanoid robotokban rejlő lehetőségek teljes körű kiaknázása érdekében. Kína a humanoid robotika virágzó ágazatával jó úton halad afelé, hogy vezető szerepet töltsön be ezen az izgalmas új technológiai területen.


Belt and Road Portal

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük