Asif Ali Zardari, Pakisztán elnöke a parlamenti beszédében hangsúlyozta a Kína-Pakisztán gazdasági folyosó (CPEC) és a Gwadar kikötő fontosságát, amelyek képesek arra, hogy Pakisztánt a nemzetközi kereskedelem központjává emeljék. Zardari megjegyezte, hogy ezek a projektek kulcsfontosságú összeköttetést biztosíthatnak a különböző régiók számára, ami döntő jelentőségű az ország gazdasági jövője szempontjából.
Az elnök hangsúlyozta, hogy a CPEC továbbra is központi szerepet játszik Pakisztán jövőképében, mint a Közép-Ázsiát, Dél-Ázsiát és a Közel-Keletet összekapcsoló központ. Zardari legutóbbi kínai látogatása során eredményes tárgyalásokat folytatott a kínai vezetéssel, ahol hangsúlyozta a kínai befektetések növelésének szükségességét a CPEC projektekben, mivel ez várhatóan hozzájárul a regionális gazdasági integrációhoz.
„A kínai vezetéssel folytatott közelmúltbeli megbeszéléseink során mindkét fél megerősítette elkötelezettségét a gazdasági együttműködés további erősítése mellett” – tette hozzá Zardari, aki ígéretet tett arra, hogy a CPEC előnyei a különböző fejlesztési projekteken keresztül Pakisztán minden szegletébe eljutnak.
Beszéde során az elnök hangsúlyozta, hogy Pakisztán külpolitikájának alapját a Kínával fennálló hosszú távú kapcsolatai képezik. „Tovább fogjuk erősíteni gazdasági és stratégiai kapcsolatainkat Pekinggel, megszilárdítva átfogó stratégiai partnerségünket és támogatva az Egy Kína politikát” – mondta.
Zardari kiemelte továbbá a belföldi és regionális összeköttetés fontosságát Pakisztán jóléte szempontjából, hangsúlyozva az erős és hatékony közlekedési infrastruktúra, a kibővített úthálózat és a korszerűsített vasút szükségességét.
A gazdasági fejlődéssel összefüggésben az elnök méltatta a kormány politikáját, amelynek célja a kereskedelem és a gazdasági növekedés előmozdítása. Megjegyezte, hogy az export diverzifikációja kulcsfontosságú lesz, különös tekintettel a magas hozzáadott értékű árukra és szolgáltatásokra, a megújuló energiára és az elektromos járművekre. Zardari a jövőbeli stratégia részeként a új piacok feltárásának szükségességét is kiemelte.
Összegzésül elmondható, hogy a CPEC víziója, mint Pakisztán átalakulásának kulcsfontosságú eleme a nemzetközi kereskedelem központjává, egyre inkább valósággá válik, és a Kínával folytatott befektetési és együttműködési lehetőségek meghatározó tényezővé válhatnak az ország gazdasága számára a következő években.