Számos jelentős ösztönző intézkedést vezetett be idén a kínai kormány. A gazdaságélénkítő rendelkezések, többek között az ultra hosszú lejáratú kincstárjegyek, valamint az adó- és illetékcsökkentések hozzájárulnak a gazdasági növekedés biztosításához.
Egy korábban kiadott alapáramlási jelentéséből az is kiderül, hogy az október 30-án véget ért négy hét alatt a kínai A-részvénypiacon megfigyelhető tőkebeáramlás értéke elérte a nettó 24,385 milliárd dollárt.
A központi kormányzat költségvetésében idén mintegy 700 milliárd jüant (mintegy 98,31 milliárd amerikai dollárt) különítettek el beruházásokra, amelyek középpontjában a tudományos és technológiai innováció, az új infrastruktúra és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése, valamint az emberek megélhetésének javítása áll – közölte a Pénzügyminisztérium (MOF).
A helyi önkormányzatok számára idén kibocsátható speciális célú kötvények összege elérte a rekordot jelentő 3,9 billió jüant. Az első három negyedévben a MOF szerint 3,6 billió jüannyi kötvényt bocsátottak ki több mint 30 000 projekt támogatására.
Az ultra hosszú lejáratú különleges kincstári kötvényeken keresztül felvett mintegy 700 milliárd jüant a kulcsfontosságúnak ítélt területek biztonsági kapacitásainak kiépítésére fordították.
A fogyasztás stabil növekedésének előmozdítása érdekében Kína idén márciusban nagyszabású eszközkorszerűsítési programot vezette be, júliusban pedig 300 milliárd jüan tőkeinjekcióval támogatta a szakpolitikai intézkedéseket, ultra hosszú lejáratú államkötvények segítségével.
Bevezetése óta rendkívül sikeresen működik a gépjárművek és háztartási gépek cseréjére irányuló program. A Kereskedelmi Minisztérium (MOC) szerint az intézkedés hozzájárul a fogyasztói kiadások további ösztönzéséhez és az ország folyamatban lévő gazdasági fellendülésének megszilárdításához.
Új személygépkocsi vásárlására 1,57 millió, míg autócsere-támogatásra 1,26 millió kérelem érkezett október 24-ig a Kereskedelmi Minisztériumhoz.
Az ösztönző intézkedések támogatták a fogyasztói kereslet bővülését, az új minőségi termelőerők fejlődését, előmozdították az érintett iparágak zöld átalakulását, és erős lendületet adtak a felfelé ívelő gazdasági pálya megszilárdításának, mondta Li Gang, a MOC tisztviselője.
Adó- és járulékkedvezmények optimalizálásával Kína tovább növelte a piaci szereplők életképességét.
A Kereskedelmi Minisztérium jelentése alapján az év első nyolc hónapjában a tudományos és technológiai innovációt és a feldolgozóipar fejlesztését támogató adó- és járulékcsökkentések, valamint adókedvezmények összege meghaladta az 1,8 billió jüant.
Lan Fo’an kínai pénzügyminiszter múlt havi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az ország a közeljövőben további célzott költségvetési intézkedéscsomagot vezet be a gazdaság fellendítésének érdekében.
A csomag tartalmazza az adósságplafon egyösszegű, viszonylag nagyarányú megemelését, melynek fő célja a helyi önkormányzatok rejtett adósságainak kiváltása és adósságkockázatainak enyhítése.
Lan „rendkívül időszerűnek” nevezte az intézkedéseket, amelyeket az elmúlt évek legerősebb adósságcsökkentő rendelkezéseinek” tart.
„Ezek a lépések nagymértékben csökkentik a helyi önkormányzatokra nehezedő nyomást, több forrást szabadítanak fel a gazdaság fejlesztésére, és növelik a gazdasági szereplők bizalmát” – mondta a miniszter.