A pandémiát követő vízumszabályozási változások sorozata után Kína felfedezése könnyebbé vált, mint valaha. Kína 38 ország állampolgárai számára egységes vízummentes belépést biztosít, amely akár 30 napos tartózkodást is lehetővé tesz.
Az utóbbi években Kína számos turisztikai könnyítést vezetett be. Az új vízumpolitika, amelyet 2024. december 17-én jelentettek be, a vízummentes tranzit lehetőségét is kibővíti, így a látogatók szabadon utazhatnak különböző célállomások között egyetlen útvonalon.
Az új-zélandi Pauline Harbinban járt, ahol megcsodálta a színes, jégből készült építményeket és a téli égbolt alatt neonfényekkel kivilágított csodálatos ázsiai nevezetességeket. Ez volt az első látogatása Kínában, és Peking valamint Sanghaj után Harbin volt a harmadik állomás az útitervében. Sok más turistához hasonlóan ő is kihasználta az új vízumszabályokat, amelyek lehetővé tették számára, hogy könnyebben fedezze fel az országot.
Wang Huiyao, a pekingi China Center for Globalization alapítója „a Kínai Népköztársaság 1949-es megalapítása óta a legnagyobb vízumliberalizációnak” nevezte a változásokat. Megjegyezte, hogy a növekvő protekcionizmus közepette Kína az elszigetelődés helyett a nyitottságra és az együttműködésre összpontosít.
Az adatokból kiderült, hogy 2024 januárja és novembere között a Kínába belépő külföldiek száma több mint 29,2 millió volt, ami 86,2%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Ezeknek az utazóknak mintegy 60%-a élt a kibővített vízumprogrammal.
Kölcsönös vízummentesség
A világjárvány nemcsak a kínaiak utazási szokásait változtatta meg, hanem a világ felfedezése iránti vágyukat is. A Hangcsouban élő Wang Lin Malajziába utazott, ahol történelmi helyszíneket látogatott meg. A vízummentesség 2023 decemberében történő bevezetésével teljesült gyermekkori álma, így olyan nevezetességeket látogathatott meg, amelyekről az iskolában tanult.
Kína 26 országgal kötött kölcsönös vízummentességi megállapodást, ami támogatja a kulturális csereprogramokat. Kína egyoldalú vízummentességi intézkedéseit követően olyan országok, mint Szingapúr és Franciaország szintén enyhítették a kínai utazókra vonatkozó beutazási követelményeiket.
2024-ben a kínai kiutazó turizmus gyorsan fellendült, és a kisebb városokból érkező utazási érdeklődés növekedése tükrözi a helyiek vásárlóerejének erősödését, valamint a kínai piac potenciálját. Egyre több kínai turista választ távolabbi úti célt, az új-zélandi Tasman-gleccseren való túrázásától a budapesti várlátogatásig.
Dai Bin, a Kínai Turisztikai Akadémia elnöke megjegyezte, hogy a kínai utazók hajlandóak többet fizetni a magasabb színvonalú szolgáltatásokért, előnyben részesítik a jobb szállodákat, a finom ételeket és a helyi hagyományok megismerésének lehetőségét.
Ígéretes jövő
2025 ígéretesnek tűnik a kínai turizmus szempontjából, mivel a tervek szerint növelni fogják a Sanghajba irányuló nemzetközi járatok számát. A hatóságok előrejelzése szerint a legnagyobb kereslet a járatok iránt az ázsiai-csendes-óceáni térségben lesz.
„Az utazás ereje abban rejlik, hogy képes lebontani a korlátokat” – mondta Steven Back, egy Sanghajban élő magyar múzeumi szakértő. Magyarország márciusban csatlakozott a vízummentes utazási rendszerhez, ami megkönnyítette Steven családja számára a Kínába való utazást.
A politikai változások a nyitottság, a befogadás és az együttműködés határozott üzenetét közvetítik. A Bloomberg novemberben megjelent, a légiközlekedési ágazatról szóló cikke szerint 2025-ben várhatóan nőni fog a Sanghajba irányuló nemzetközi járatok száma.
Phichaya Panjama december 25-én érkezett Thaiföldről Harbinba. A lélegzete is elakadt miután a városban meglátta azt 21,5 méter magas jégszobrot, amely mintegy 1000 négyzetméteres területet foglal el. A hihetetlen építmény a thai építészet egyik leghíresebb alkotásának a Nagy Palotának a másolata.
„A hazámban található aranypalotával ellentétben ez itt kristálytiszta és álomszerű” – mondta Phichaya, miközben bejárta a város jeges látnivalóit.
Az Ázsiai Téli Olimpiai Játékok februári megnyitója előtt a városban az Ázsiai Olimpiai Tanács 45 tagját ábrázoló jégszobor is bemutatásra került.
Phichaya nem szívesen távozott. „Szimpatikus számomra, hogy Kína tiszteli a különböző kultúrákat, és nagyon várom az ázsiai téli olimpia kezdetét”.