Jelentősen csökken a kínai techcégek szén-dioxid kibocsátása

A kínai internetipar az elmúlt évtizedekben erőteljes növekedést mutatott, de adatközpontjai, nagyméretű szerverei és mobil bázisállomásai rengeteg energiát fogyasztanak. Ezért a kínai technológiai cégek zöld megoldások bevezetésén kezdtek el dolgozni.

A kínai Állami Hálózati Energiakutató Intézet jelentése szerint 2020-ban az adatközpontok villamosenergia-fogyasztása meghaladta a 200 milliárd kWh-t, ami az ország villamosenergia -fogyasztásának 2,7 százalékát teszi ki.

2030-ra az adatközpontok villamosenergia-fogyasztása várhatóan meghaladja a 400 milliárd kWh-t, ami az ország teljes villamosenergia-fogyasztásának 3,7 százalékát teszi ki – tette hozzá a jelentés.

A kínai internetes ipar villamosenergia-fogyasztása éves szinten mintegy tíz százalékkal nő és hét-nyolc év alatt a fogyasztás megduplázódhat-mondta a Xinhua-nak Wang Yuanfeng professzor, a pekingi Jiaotong Egyetem munkatársa.

Wang véleménye szerint az ágazat vállalkozásainak gyorsan kell cselekedniük a zöldebb internetes infrastruktúra kiépítésének érdekében.

Kína technológiai óriásai, mint például a Huawei és a Tencent már megtette az első lépéseket a zéró szén-dioxid-kibocsátás elérése felé.

A 2021 februárjában Sanghaj-ban megrendezett Mobil Világkongresszuson (Mobile World Congress) a Huawei már bemutatta a nulla szén-dioxid-kibocsátású hálózatra vonatkozó megoldási javaslatát, amely magában foglalja a bázisállomások számának minimalizálását és a zöld forrásból származó energia szélesebb körű használatát.

Zhou Taoyuan, a Huawei alelnöke elmondta, hogy a cég többek között nagy teljesítményű, alacsony energiaigényű és nagymértékben integrált szerverek használatával kívánja csökkenteni energiafogyasztását.

Az adatközpontok egy speciális elpárologtató hűtési technológia alkalmazásával 17 százalék energiamegtakarítást érhetnek el, a hagyományos hűtöttvizes megoldásokhoz képest – tette hozzá Zhou.

Yao Yong, a Sugon Energy alelnöke úgy véli, hogy a folyadékhűtési technológia fejlesztése a legegyszerűbb módja az adatközpontok energiahatékonyságának javítására.

„Ezáltal javulhat a szerverek stabilitása, hatékonysága és élettartama is. Az adatközpontok környezetbarátabbak lehetnek, kevesebb zajjal és több újrahasznosított tartalék hővel.”

A Tencent olyan régiókat választott adatközpontjainak kiépítéséhez, ahol elegendő zöld energiaforrás áll rendelkezésére. Ilyen például az észak-kínai Huailai ahol szélerőművek, illetve a dél-kínai Qingyuan, ahol vízierőművek találhatóak.

Qingyuanban a vízenergia hasznosítása mellett az adatközpontok nagy hatékonyságú tápegységet és természetes hűtőforrásokat használó szabadhűtési technológiát alkalmaztak. Így sikerült elérni, hogy szerverparkok PUE (Power Usage Effectiveness) értéke 1,25-re csökkent.

A PUE érték jelzi a számítógépes adatközpontok energiahatékonyságát, megmutatja, hogy milyen az arány az adatközpont által felvett energiamennyiség és a benne működő informatikai eszközök energiafogyasztása között. Minél alacsonyabb a szám annál környezetbarátabb az adatközpont működése. Az ideális PUE érték 1 lenne, de ez rendkívül nehezen kivitelezhető.

2019-ben a kínai Ipari és Informatikai Minisztérium, a Nemzeti Kormányhivatalok Igazgatósága és a Nemzeti Energiaügyi Hivatal közösen kiadott egy iránymutatást a zöld adatközpontok népszerűsítésére, amely szerint 2022-re az ország újonnan épített nagy adatközpontjai kevesebb mint 1,4-es PUE értékkel üzemelnek majd.

Qingyuan-i adatközpontjában a Tencent több megújuló forrásból származó energiát is felhasznál a hatékonyság növelésének érdekében. A tetőre helyezett napelemes rendszer kapacitása akár a 13,3 megawatt-ot (mWp) is eléri.

A Tencent adatközpontjaiban 3500 tonnával kevesebb szenet használtak fel és a szén-dioxid-kibocsátás is látványosan csökkent.

Az internet infrastruktúra energiafelhasználási hatékonyságának kismértékű javulása is nagy változást hoz hosszútávon-mondta Wang Yuanfeng.

Wang felszólította a kínai internetes cégeket, hogy szén-dioxid-semlegesítési technológiáikat tegyék elérhetővé szélesebb körben is, hogy a hagyományos iparágakban működő cégeknek is legyen lehetőségük szén-dioxid-kibocsátásukat csökkenteni.

A Huawei mesterséges intelligenciát (AI) is alkalmaz napenergia rendszereinek működtetésénél. Az okos napelemes állomások akár 18,7 százalékkal több áramot termelhetnek, mint hagyományos társaik.

A Huawei intelligens rendszerei segítségével eddig 325 milliárd kWh zöld áramot termelt és 10 milliárd kWh energiát takarított meg, ami 220 millió fa ültetésének felel meg.


Belt and Road Portal

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük