Szombaton lép életbe a világ legnagyobb kereskedelmi megállapodása, a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerség (RCEP- Regional Comprehensive Economic Partnership). Miről szól a megállapodás? Miért olyan fontos? Milyen előnyökkel jár majd? Az alábbiakban válaszolunk néhány kulcsfontosságú kérdésre az új kereskedelmi megállapodással kapcsolatban.
Miről szól a megállapodás?
Az RCEP-megállapodást nyolc év tárgyalás után, 2020 novemberében írta alá a 15 részt vevő ország, köztük tíz ASEAN-tagország, valamint Kína, Japán, a Koreai Köztársaság, Ausztrália és Új-Zéland.
A megállapodás értelmében a tagok közötti árukereskedelem több mint 90 százalékára vámmentessé válik. Az RCEP országai csökkentik a gazdasági és kereskedelmi korlátozásokat, hogy megkönnyítsék az áruk és tényezők áramlását, elmélyítsék az együttműködést, valamint javítsák a termelés hatékonyságát.
Miért fontos?
Az RCEP 15 tagállama 2,27 milliárd embernek ad otthont, együttes GDP-je eléri a 26 billió amerikai dollárt. A résztvevő országok 2019-ben a világ teljes exportjának mintegy 30 százalékát realizálták.
Az Egyesült Nemzetek Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) úgy vélekedik, hogy az RCEP jelentős hatással lesz a nemzetközi kereskedelemre.
A megállapodás értelmében a felek eltörölnek bizonyos tarifákat, így például a Japánból Kínába exportált ipari árucikkek mintegy 86%-a vámmentessé válik.
Milyen előnyökkel jár a megállapodás?
A Peterson Institute for International Economics előrejelzései szerint az RCEP 2030-ra évi 186 milliárd amerikai dollárral növeli a globális nemzeti jövedelmeket.
A szabadkereskedelmi megállapodás elősegíti a kereskedelem növekedését, valamint a világgazdaság fellendülését.
Az RCEP jelentősége a koronavírus járvány közepette még hangsúlyosabbá válik. Az UNCTAD kutatásai szerint az RCEP-hez hasonló kereskedelmi megállapodásokban részt vevő országok, ellenállóbbak a világjárvány okozta globális kereskedelmi visszaeséssel szemben.
Kína szerepe
Kína aktív szerepet játszott a regionális kereskedelem és növekedés támogatásában, valamint az RCEP létrehozásának előmozdításában.
Az ország vezető szerepet vállalt az RCEP-megállapodás ratifikálásában, és kész végrehajtani a 701 kötelező érvényű kötelezettséget, amint a kereskedelmi megállapodás hatályba lép.